Мързеливо око /амблиопия/

Амблиопията, известна повече като „мързеливо око” е състояние, при което мозъка не може напълно да разпознае изображения, предавани чрез окото и като резултат зрението намалява. В повечето случаи само едното око е засегнато, но амблиопията може да причини намаляване на зрението и на двете очи.

 

Това състояние типично засяга децата в ранна възраст, като с времето нещата се влошават, ако амблиопията не е открита и лекувана правилно. Някои проучвания сочат, че мързеливо око имат 1-5% от хората, при деца под 6 год. възраст се среща у 3%. При липса на лечение, загубата на зрение може да бъде от средна до сериозна, т.е. остава намалено зрение на едното око за цял живот, което не може да се коригира с очила.

 

Зрението на едното око, без да има анатомично нарушение, намалява в най-ранна детска възраст и мозъка си избира възприятие от по-добре виждащото око. Така игнорира другото, което е с намалено зрение, то изостава и се използва все по-малко.  Мързеливото око се развива, когато нервните пътища между мозъка и окото не са правилно стимулирани. Мозъка получава неправилно изображение от поразеното око, той започва да подтиска това изображение и в резултат зрението намалява в различна степен, а окото става мързеливо. В резултат на неправилното зрително развитие едното око не може да достигне нормално зрение дори и с очила или контактни лещи.

 

Причини:

Всичко, което може да засегне зрението от раждането до 6 год. възраст, може да причини амблиопия. Това например може да бъде кривогледство, различно зрение във всяко око, късогледство или далекогледство, очна травма и други.

Казано накратко, ако едното око вижда ясно, а другото не, мозъка започва да игнорира окото с неясно виждане, в резултат на което то става мързеливо.

 

Симптоми:

Тъй като е проблем на детската възраст, често е трудно да се открие без щателен очен преглед. Много често е свързана с кривогледство – тогава обикновено родителите веднага търсят лекарска помощ. Често ако се закрие едното око, детето започва да се дърпа и да плаче – това може да Ви подскаже, че е закрито „доброто око“, т.е. това, с което детето вижда.

 

 

Лечение:

Амблиопичта не изчезва сама и нелекуваното мързеливо око може да доведе до сериозен проблем със зрението.
В идеалния случай, лечението започва в ранно детство – когато се формират сложните нервни връзки между очите и мозъка. Затова е особено важно децата да бъдат преглеждани от очен лекар между 3 и 5 год. възраст – малкото дете няма как да каже, че не вижда добре с едното око, това ще установи очния специалист.

 

В зависимост от причините и степента на зрително увреждане, лечебните методи могат да включват:
1. Изписване на очила

foto2 В голяма част от случаите при назначаване на правилна корекция с очила се постига нормално зрение на двете очи и проблема се преодолява. При по-големи деца е възможно вместо очила да се поставя контактна леща на по-зле виждащото око. Много често коригиране на зрението с очила или контактни лещи е всичко, от което се нуждаем. Корекцията с контактни лещи е особено полезна, когато има голяма разлика в диоптрите на двете очи /повече от три диоптъра/ – на практика това е единствения начин да виждат очите добре.

  1. Закриване на едното око /оклузия/

Понякога се налага да накараме мозъка да обърне внимание на мързеливото око и за да стимулираме зрението се налага да закрием здравото око. Поставянето на превръзка на по-добре виждащото око се прави по определена от очния специалист схема. Това може да продължи седмици или месеци, като се закрива окото за няколко часа на ден или за целия ден. Ако имате затруднение с детето си по този въпрос, опитайте се да превърнете поставянето на превръзката в игра, на пирати например.

images

В същото време по преценка на очния специалист по време на закриване на по-добре виждащото око, на детето се дава да прави различни упражнения, за да се спомогне на активирането на мързеливото око – като например рисуване, определени компютърни игри, пъзели и др. В много случаи, когато става дума за пренатоварване на очите от прекомерна работа на близо, упражненията имат невероятен ефект. Когато очните мускули не се използват правилно, те се изтощават, което води до очна болка, главоболие, замъглено зрение, сливащи се линии при четене, дори до двойно виждане. Но само очния специалист може да препоръча правилните упражнения за конкретния пациент.

 

= НОВО!!!!13010719_1239609729397479_28813743303545723_n

Последната новост при лечение на мързеливо око са умните очила с електронен контрол на закриването. Това са очила както всички други с тази разлика, че те използват технология с течен кристал, която позволява по-ефикасно закриване. Вградената електроника постепенно увеличава времето за закриване, което улеснява привикването.

Предимствата на тези очила са много:

– Блокира се 99,7% от видимия спектър на светлината

– Всички зони са равномерно закрити

– Никой не може да види или да разбере, че окото е закрито – това позволява по-дълготрайно закриване. Детето не се срамува, че окото е закрито – никой не разбира за това – то ще се чувства много по-комфортно без лепенките за закриване на окото.

– Закриването се увеличава автоматично – детето по-лесно свиква към лечението

– Те са с вграден микро процесор – имаме контрол върху цялото лечение

– Очилата могат да се използват докато детето играе, учи, гледа телевизия. Могат да се използват с диоптрични стъкла, ако е необходимо.
– Зрението се възстановява бързо.

 

  1. Очни капки
    При някои деца се налага вместо превръзка поставяне на капки, които да разширят зеницата в здравото око и в крайна сметка да се постигне подобен ефект. Зрението на здравото око ще се замъгли и по този начин ще принудим да започне да работи мързеливото око. Тези капки имат странични ефекти, така че към този метод се прибягва в краен случай.

 

  1. Оперативно лечение

При кривогледство в някои случаи се налага хирургично възстановяване на очните мускули. Операция се налага и при наличие на катаракта /вътрешно перде/

При повечето деца правилното лечение подобрява зрението за няколко месеца – и колкото по-рано започне, по-добре. Ако не се вземат мерки навреме, след това не е възможно подобряване на зрението на мързеливото око. Критичният период за въздействие е 8 – 9 годишна възраст. Има съобщения, вкл. и в нашата практика, за подобрение на зрението в тийнейджърска възраст, но винаги е по-добре да се започне по-рано – тогава и самото лечение е за по-кратко време.